Drukuj

XIX Raciborski Rajd Rowerowy dotarł do Kamienia Pomorskiego!

rajdoo

29 lipca 2017 roku do Kamienia Pomorskiego dotarło 15. uczestników ( w tym dwie kobiety) XIX Raciborskiego Rajdu Rowerowego Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski. Rajd rozpoczął się 1 lipca w Raciborzu, w którym udział wzięło ponad 30 rowerzystów. Jak podkreśla jeden z komandorów rajdu, 71 – letni pan Stanisław, najstarszy uczestnik tej rowerowej imprezy, trasa liczy ponad 3.100 km i wiedzie wzdłuż granic Polski. Za sobą uczestnicy rajdu mają już m.in. Przemyśl, Chełm, Siemiatycze, Białystok,  Olsztyn, Ustkę i Trzebiatów, skąd dotarli do stolicy powiatu kamieńskiego.

Drugi z komandorów, pan Stanisław Strojwąs, przyznaje, że śmiało można uznać ten rajd za coś wyjątkowego, a przy tym jest znakomita okazja na podreperowanie swego zdrowia, bo nie od dziś wiadomo, jazda na rowerze wskazana jest przez wielu lekarzy. Także dla czystego relaksu.

W gronie rajdowiczów są rowerzyści z Przemyśla, Rudy Śląskiej, Wałbrzycha, Poznania, Jaworzna, Olkusza, Kędzierzyna – Koźla oraz samego Raciborza.

rajdo

Kamień Pomorski gościł uczestników rajdu za sprawą gościnności kamieńskiego Stowarzyszenia Trzeźwości Klubu Abstynenta „Opoki” z jej prezes Jolantą Dąbrowską oraz miejscowego MOSiR z jego dyrektorem, Danielem Klamborowskim, którym rajdowicze są szalenie wdzięczni za okazaną życzliwość i gościnę.

Dziś, w niedzielę, rajd wyruszył przez Międzyzdroje do Wolina. Potem będą jeszcze m.in. Gryfino, Kostrzyn, Żary, Kłodzko, Prudnik, by 12 sierpnia dotrzeć do Raciborza. Jak mówią uczestnicy rajdu, nie straszna im dosłownie każda pogoda. A że nie ma upałów, tym lepiej dla nich.

Karawanie kilkunastu rowerów towarzyszy od szesnastu lat, wiekowa i poczciwa 26 – letnia „Nysa”, której właściciel przyznaje, że kupił ją z ostatniego rzutu produkcyjnego. Nawiasem mówiąc, samochody dostawcze marki „Nysa” produkowano do 1991 r. Zamierzchłe czasy.

rajdoooo

Pomysłodawcą tego niezwykłego i interesującego rajdu był śp. Marian Niewiadomski, który w 1999 roku zainicjował rajd. Pan Marian od pięciu lat nie żyje, ale jego spadkobiercy starają się, by jego inicjatywa trwała jak najdłużej. I pewnie do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Organizatorami wokoło polskiego rajdu są Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” oraz PARPA czyli Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a patronat nad nią objęli: Poseł na Sejm RP – Bolesław Piecha, Prezydent Raciborza oraz Starosta raciborski.

rajdooo

Jedna z uczestniczek imprezy, pani Krystyna z Przemyśla, w rajdzie uczestniczy po raz czwarty z rzędu, i mówi, że te przeloty z miejsca na miejsce, nie są dla niej czymś nowym i wcale jej nie męczą. „Potrafię przejechać w ciągu dnia nawet 200 kilometrów. Cieszę się z uczestnictwa w rajdzie i jak zdrowie pozwoli, będę to kontynuować w następnych latach.” – powiedziała przed startem sprzed hali widowiskowo – sportowej w Kamieniu Pomorskim uśmiechnięta, sympatyczna pani Krystyna.

Życzymy sympatycznym cyklistom pomyślności, szerokiej drogi, łaskawej pogody, no i tradycyjnego „połamania szprych (rowerowych)”.

(źródło: www.echokamienia.pl)

 

 

 

 

KALF

Pogoń Szczecin FS

Szkoła Tańca

  • keep.jpg

BIP